Richard Stallman: Copyright vs Community in the Age of Computer Networks

Įrašyta 2011-03-10, 23:08 | 3 Komentarai

Prieš kelias savaites, universitete pamačiau plakatą, kviečiantį paklausyti Richard Stallman'o kalbos. Labai nustebau pamatęs tokį pranešėją ir iškart nufotografavau visą skelbimą, kad nepamirščiau užsiregistruoti. Kalbėta buvo, kaip supratote iš antraštės, apie copyright'us.

Reiktų paminėti, kad žodžio "copyright" lietuviškas vertimas - autorių teisės - šiuo atveju nėra labai tinkamas. Stallman'as nesiūlo atimti teisių iš autorių, pabrėždamas, kad dažniausiai autoriai tų teisių net neturi - visos teisės priklauso leidėjams. Jis siūlo du dalykus: trumpinti autorinių teisių galiojimo laiką ir leisti kopijuoti kūrinius asmeniniams tikslams. Man patiko vienas Stallmano pateiktas pavyzdys. Jis pasakojo kaip diskutavo su autoriais apie autorinių teisių galiojimo laiką (dabar jis yra apie 70 metų po autoriaus mirties) ir pasiūlęs 10 metų nuo kūrinio išleidimo datos gavo tokį atsakymą: "Tai absurdas! Viskas virš penkerių metų man yra nepriimtina!". Ne iš karto patikėjau tuo ką girdžiu :)

Laisva programinė įranga taip pat neliko nepaminėta. Stallman'as pasakojo ką reiškia žodis "Free" ir kokios yra 4 laisvės. Kalbėdamas, Stallmanas pabrėžė, kad svarbiausia yra laisvė ir etika, o kaina ar techninės savybės yra antriniai dalykai. Jis taip pat aptarė ir kitą "opų" klausimą: GNU bei Linux terminus. Trumpai papasakojęs kas yra kas, jis *paprašė* susirinkusiųjų vartoti teisingą GNU/Linux terminą ir pripažinti jo ir kitų žmonių darbą.

Baigęs kalbėti, Stallman'as pasiūlė atsakyti į klausimus. Iš visų, man labiausiai įstrigo du: apie GPL licenzijos "laisvumą" ir laisvos programinės įrangos vartotojo sąsają. Pirmas klausimas buvo apie išeities kodo paviešinimą ir teigė, kad BSD šiuo atveju yra laisvesnė licenzija nei GPL. Stallmanas pareiškė, kad GPL apsaugo vartotojų laisvę, kai tuo tarpu BSD to nedaro. Taip pat, galimybė atimti laisvę iš kitų (nepaviešinant kodo) nėra laisvė, tai yra galia.

Antras klausimas buvo toks: "O kaip dėl vartotojo sąsajos? Juk uždaros programos dažnai būna draugiškesnės vartotojams, pavyzdžiui duokite vaikui iPad ir jis juo gali laisvai naudotis, bet to paties negalime pasakyti apie Linux komandinę eilutę". Logiškai mąstantiems galvoje turėtų suktis viena mintis: "WTF?". Išgirdęs šį "klausimą" Stallmanas iškart išrėžė: "Visų pirma, tai Linux neturi komandinės eilutės!". Ties šia vieta visa salė pratrūko juoktis. Iš tiesų, buvo labai juokinga ir aš nemanau, kad Stallmanas čia ieško priekabių. Jei paklausit manęs, tai čia buvo EPIC WIN :) Juokui nutilus, jis atsakė į klausimą labai paprastai: lyginami du skirtingi dalykai ir klausimas yra suktas. Jis taip pat pasakė, kad žino mokyklų, kuriose yra naudojama tik laisva programinė įranga ir mokiniai dėl to neturių jokių problemų.

Galiausiai vakaras buvo užbaigtas aukcionu. Buvo pardavinėjamas pliušinis gnu, kuris buvo nupirktas už 100 svarų! Lešos bus skirtos paremti FSF. Stallmanas žaislą reklamavo sakydamas "jei turite pingviną, jums būtinai reikia gnu" :D

Vakarą praleidau tikrai puikiai, kalba buvo įdomi. Didelis ačiū IET Sussex už galimybę gyvai pamatyti vieną svarbiausių žmonių Laisvos programinės įrangos bendruomenėje.

Gairės: UK, Univieras

3 Komentarai

Socrates

1. Socrates

2011-03-13, 17:03

Beje, matei kaip jis kazkokioj konfoj nusieme kojne ir valge savo pado oda? :D

Socrates

2. Socrates

2011-03-13, 17:09

Here it is: http://www.youtube.com/watch?v=I25UeVXrEHQ :DDD perspeju nieko nevalgyt, gali sutampyt bishkeli :D

Armandas

3. Armandas

2011-03-13, 21:13

Fui :DDD